Hagihara HDF-927N-2100
Година на производство
2014
Состојба
Користено
Локација
Berlin Германија
Slitter Rewinder Hagihara HDF-927N-2100
more Images
Hagihara HDF-927N-2100
Hagihara HDF-927N-2100
Hagihara HDF-927N-2100
Hagihara HDF-927N-2100
Податоци за машината
Ознака на машината:
Slitter Rewinder
Произведувач:
Hagihara
Модел:
HDF-927N-2100
Година на производство:
2014
Состојба:
половен
Цена и локација
Локација:
Darmstädter Str. 2, 10707 Berlin, Deutschland Германија
Повикајте
Детали за понудата
ID на огласот:
A20731882
Ажурирање:
Опис
Material: PET aluminum-metallized film
Material thickness: 9–50 μm
Web width: 500–2000 mm
Roll width: 2100 mm
Web diameter (unwind): max. φ1150 mm
Web weight (unwind): max. 1500 kg
Product winding diameter: • φ600 mm (3” friction shaft)
• φ750 mm (6” air shaft)
Winding shaft load: max. 500 kg/shaft (center-supported)
Core dimensions: • Web core: 3” (φ76.2–76.5 mm), 6” (φ152.4–
153 mm)
• Product core width: 100–1050 mm
Slit width: 200–1950 mm (up to 5 slits)
Machine speed: max. 400 m/min
Typical operating speed: 200–250 m/min
Unwinding tension: • 50–500 N (φ650 mm or less)
1. Unwinding Section
• Shaftless single-axis fixed unwind
• Direction: upward or downward
• Automatic tension control with feedback detector
• Dancer roll included
• Core clamping: rotary mechanical chuck
• Core sizes: 3” standard, 6” via adapter
• Web alignment: manual ±5 mm, automatic ±100 mm
2. Main Drive Rollers
• Multiple rollers with specified diameters and surface finishes
• Nip and touch rollers with pneumatic pressure control
3. Slitting Mechanism
• Upper/lower NC shear cutter
• Number of blade units: 6 upper + 6 lower
• Slit width adjustment via touch panel
• Accuracy: ±0.1–0.2 mm
• Dust suction: upper blade nozzles + lower blade suction
• Optional razor cutter (manual adjustment)
4. Mini Winder
Placement: below slitter
Units: 2 (left / right)
Drive: AC servo motor
Tension: dancer roll control
Traverse width: 300 mm
Godpjx Ez Umjfx Ahajit
Winding diameter: φ500 mm
5. Winding Section
• Duplex center drive
• 3” air friction shaft + 6” air shaft
• Automatic tension control linked to winding diameter
• Touch roll with pressure control
• Core positioning via collar bar
6. Product Discharge
• Hydraulic lift tray
• Motorized slide-out with tilt mechanism
Electrical & control:
Line motor: 7.5 kW AC servo
Winding motor: 11 kW AC induction
Unwinding motor: 11 kW AC servo
Static eliminators: 5 units (Keyence SJ-HA)
Control panels: main panel, winding panel, unwind panel, mini winder
panel, auxiliary panel
PLC: Fuji Electric
Utilities, dimensions & environment:
Power supply: AC 200 V, 60 Hz, 3-phase
Power consumption: 70 kVA
Air supply: 0.5 MPa, 500 L/min (dry air)