PBO-2508-CNC Delem DA-58T
PRESS BRAKE 80X2500 DA58T
Otinus
PBO-2508-CNC Delem DA-58T
Година на производство
2024
Состојба
Нов
Локација
Bydgoszcz
Податоци за машината
- Ознака на машината:
- PRESS BRAKE 80X2500 DA58T
- Произведувач:
- Otinus
- Година на производство:
- 2024
- Состојба:
- ново
Цена и локација
- Локација:
- ul. Karola Szajnochy 11, 85-738 Bydgoszcz, Polska
Опис
Attention!! Special Offer!!
A part of our machines is available IMMEDIATELTY.
Hydraulic press brake PBO-2508-CNC Delem DA-58T
Specifications
- Maximum bending thickness (S235): up to 4.0 mm
- Nominal bending force: 800 kN
- Maximum bending length: 2500 mm
- Throat depth: 250 mm
- Maximum stroke: 120 mm
- Daylight: 385 mm
- Distance between side frames: 2000 mm
- Backgauge travel distance: 600 mm
- Motor power output: 5.5 kW
- Approaching speed: 0 kW
- Length: 2600 mm
- Width: 1450 mm
- Height: 2300 mm
- Weight: 4800.0 kg
Tools
- Front supports: 2 pcs.
- Backgauge drive (travel along the X-axis): servo motor
- Ram drive (travel along the Y-axis): servo motor
- Backgauge fingers positioning (R-axis): manual
- Punch quick change tooling system form AMADA
DA-58T control
- One-click program generation
- Advanced operator support based on algorithms
- Advanced graphic simulation of bending sequences
- Included prompts for the operator
- Algorithms to shorten the production process
- Automatic crowning calculation
- High-resolution TFT touchscreen
- USB interface
Top quality components
- Rexroth hydraulic valve
- Schneider electrical components
- Omron and Schneider safety circuit parts.
Steel hydraulic line tubings
Hydraulic lines made of steel instead of rubber reduce the risk of future leaks.
Ergonomics
Giedpfx Aheiumyzeajt
Safety
The machines comes with carefully prepared instructions manual.
The machine has a CE marking and EU declaration of conformity.
Oil cooling system
Within the service, our technicians may:
- Specify the bending steps for intricate parts.
- Advise on material and gas selection
- Assist in the selection of operating parameters for different materials
2-day training including installation of the machine
- 1st day (up to 8 hours) - installation of the machine and learning to use the controller.
Telephone consultation with a specialist
- 7.30 a.m. to 9 p.m. (Mon-Sat) - package of 8 hours to be used within 12 months
Terms of cooperation
- 24 month warranty
- The machine is brand new
- Warranty and post-warranty service provided by the seller
- The Client is responsible for the machine during unloading and transporting on-site
Specifications
- Throat depth: 250 mm
- Maximum stroke: 120 mm
- Daylight: 385 mm
- Motor power output: 5.5 kW
- Approaching speed: 0 kW
- Length: 2600 mm
- Width: 1450 mm
- Height: 2300 mm
- Weight: 4800.0 kg
Tools
- Front supports: 2 pcs.
DA-58T control
- One-click program generation
- USB interface
Top quality components
- Rexroth hydraulic valve
Steel hydraulic line tubings
Ergonomics
Giedpfx Aheiumyzeajt
Safety
Oil cooling system
Terms of cooperation
- 24 month warranty
- The machine is brand new
Доставувач
Забелешка: Регистрирајте се бесплатно или најавете се, за пристап до сите информации.
87 Огласи онлајн
Испрати барање
Телефон & Факс
Овие огласи исто така може да ве заинтересираат.
Мал оглас
Merenberg
1.437 km
KraussMaffeiKM 80 C1
Мал оглас
Австрија
861 km
KK KletzerCNC Abkantpresse KK Kletzer Europa Compact 2500 mm